Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze jest bardziej opłacalne niż założenie spółki. Każda firma posiada pracowników, musi odprowadzać podatki czy liczyć się z kosztami ubezpieczenia społecznego. Przedsiębiorstwo musi zaistnieć na rynku, więc i musi mieć swoją siedzibę lub biuro, najlepiej domenę internetową i dobrze rozplanowany plan marketingowy. Wszystkie rzeczy i wszystkie działania firmy wiążą się z kosztami, natomiast marzeniem każdego przedsiębiorcy jest jak najwięcej zarabiać, po najniższych kosztach. Każdy przedsiębiorca zastanawia się jak zmniejszyć opłaty i wydatki podczas prowadzenia firmy. Na czym polega optymalizacja kosztów? Poniżej przedstawiono parę rozwiązań i pomysłów.
Koszty pracowników
Im więcej pracowników posiada firma, tym więcej może przyjąć zleceń. Natomiast im więcej pracowników tym równie większe koszty ich posiadania oraz podatki pracownicze. Sytuacja może być rozwiązana, w szczególności w przypadku przedsiębiorstw o skomplikowanych zadaniach i stanowiskach pracy, poprzez stażystów np. z urzędu pracy. Często bywa to zadanie trudniejsze od znalezienia pracowników na cały etat, ale z punktu widzenia pracodawcy trud jest opłacalny. Najczęściej z takiej formy pomocy korzystają młode i niedoświadczone osoby, które szukają przeszkolenia do zawodu, albo osoby bez wykształcenia szukające zatrudnienia.
Każdą osobę można przeszkolić na dane stanowisko, sprawdzić, czy się nadaje i czy sam podoła powierzonym mu zadaniom. W przyszłości może on stać się nieocenionym pracownikiem. W przypadku stażu z urzędu, koszt posiadania pracownika niwelowany jest do zera, gdyż opłacany on całkowicie przez urząd pracy, wystarczy tylko złożyć wniosek.
Koszty istnienia firmy z punktu widzenia miejsca pracy
Firma funkcjonuje na rynku tak, jak widzą ją klienci. Przede wszystkim biuro. Jeśli jest się młodym przedsiębiorcą, wiadomo, że stara się ograniczyć koszty w każdy możliwy sposób. Firmy nieistniejące więcej niż 3 lata na rynku mogą ubiegać się o biura czy miejsca coworkingowe w inkubatorach przedsiębiorczości np. w gdańskim Starterze. Opłaty wtedy są obniżone, a komfort takich biur jest wystarczający do swobodnej pracy. Jeśli nie posiada się pracowników i nie często korzysta z biura, fajnym i bardzo tanim rozwiązaniem są biurka coworkingowe. Płaci się tylko za miejsce do pracy, biurko i krzesło. Jedynym minusem tego rozwiązania jest fakt, że nigdy nie wiemy, kto będzie koło nas pracował i jak będzie się zachowywał i jak bardzo będzie hałasował. Natomiast w domyśle kosztów jest to bardzo opłacalne.
W przypadku dużej liczby pracowników lepszym rozwiązaniem jest „open space”, czyli przestrzeń do pracy bez zbędnych pokoi czy gabinetów. Biuro koło burka. Innym i dość ciekawym rozwiązaniem są obecnie wirtualne biura. Polegają na zdobyciu adresu firmy, ale rzeczywiście nie przebywając w nim. Adres jest potrzebny do rejestracji firmy oraz prezencji dla klientów. Wiadomo, że większy prestiż wzbudza komfortowy i elegancki budynek niż adres domowy. Wirtualne biura nie są drogie i są również dobrą formą obniżenia kosztów.
Mniejsze podatki i ZUS – to możliwe!
Jak już wspomniano powyżej, każdy przedsiębiorca ma obowiązek płacenia podatków. Ciekawą formą są preferencyjne składki ZUS. Dzięki tym składkom początkowi przedsiębiorcy mogą przez dwa lata obniżyć koszty opłacania ZUS-u o około nawet 600 zł miesięcznie. Jest tylko jedna przeszkoda do uzyskania takich składek, a mianowicie nasza firma nie może świadczyć żadnych usług dla byłego pracodawcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Można również ustalić, z jakiego tytułu składki ZUS będą opłacane dobrowolnie, a co będziemy płacić obowiązkowo. Nazywa się to zbiegiem tytułów ubezpieczeń.
Dobrym sposobem na obniżenie kosztów prowadzenia działalności jest również odpowiedni wybór płacenia podatków. Warto zastanowić się, czy podatek liniowy nie będzie korzystniejszy. W przypadku działalności gospodarczej można ograniczyć koszty poprzez ich rozliczenie względem uzyskanych przychodów. Jakby spojrzeć na to z punktu widzenia poniesienia kosztów na działalność, to reklama, koszty IT, wyposażenie biura czy nawet usługi na tę działalność można wliczyć w koszty całej działalność, co spowoduje obniżeniem podatku dochodowego.
Dotacje od państwa
Istnieją odpowiednie programy państwowe mające na celu pomoc w rozwoju działalności gospodarczych na terenie Polski. Regionalny Program Operacyjny oraz Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka to projekty, dzięki którym można uzyskać dodatkowe dofinansowanie dla swojej firmy. Jeśli prowadzimy firmę, która prowadzi badania naukowe, można skorzystać również z funduszy unijnych. Zawsze są to mniejsze koszty badań i rozbudowy firmy.
Działalność gospodarcza czy spółka?
Wiele osób zakłada działalność gospodarczą z myślą o zmniejszeniu kosztów prowadzenia firmy. Jeśli patrzy się na aspekty wymieniane przez wszystkich np. kapitał początkowy spółki czy opłaty za rejestrację, to można się wystarczyć i wybrać działalność. Oczywiście na samym początku jest to opłacalne. Aczkolwiek przy coraz to większych obrotach lub przychodach warto zastanowić się jednak czy spółka nie będzie lepszą opcją. Kapitał zakładowy jest sumą umowną i musi istnieć tak naprawdę tylko w chwili rejestracji spółki, później może zostać wykorzystany w praktyce firmy np. na jej rozwój.
Wielu przedsiębiorców zrezygnuje ze spółki z.o.o i nawet nie rozważa ich założenia właśnie przez „legendarne” wysokie opłaty i koszty. Jak wiadomo, są to tylko wyolbrzymione zdania i realne wydatki nie są tak duże. Jakie są korzyści ze spółki? A choćby to, co sama nazwa wskazuje. Jeśli zaczynają robić się problemy finansowe i firma może stać się niewypłacalna, wystarczy szybka reakcja i w odpowiednim momencie ogłoszona upadłość, aby zabezpieczyć majątki właścicieli. W przypadku działalności gospodarczej majątek ten byłby zabrany na rzecz wierzycieli. Koszty księgowości mogą wydawać się większe, ale w rozliczeniu rocznym nie wygląda to tak źle. Spółka z.o.o jest dobrym rozwiązaniem, jeśli również ma się w planach otwarcie amerykańskiej spółki LTD. Współpraca tych dwóch firm pozwala na obniżenie dość dużej rocznej kwoty.