Sposób dokonywania comiesięcznych rozliczeń oraz ich poprawność to bardzo ważny aspekt funkcjonowania firmy, więc dobre biuro rachunkowe lub księgowy to konieczność. Oczywiście, można to robić na własną rękę, jednak najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Wykwalifikowany księgowy z pewnością rzetelnie zajmie się naszymi rachunkami. Czym kierować się podczas jego wyboru? Na jakie aspekty zwrócić uwagę, by się nie rozczarować?
Prowadzenie własnej działalności to ogromna satysfakcja, jednak zadanie to nie zawsze bywa proste. Oprócz realizowania swojej pasji (która zwykle stanowi profil działalności firmy), musimy także umieć zarządzać zespołem ludzi, podejmować decyzje dotyczące asortymentu, zaopatrzenia czy promocji, a także dbać o porządek w „papierach”. Oczywiście, nikt nie jest w stanie znać się na wszystkim. Czasami nie warto brać każdego aspektu funkcjonowania biznesu na własne barki. Na rynku działa mnóstwo firm, które mają do tego większe kwalifikacje i chętnie przejmą od nas obowiązki, z którymi radzimy sobie gorzej. Właśnie takim dogodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która nosi miano „dobre biuro rachunkowe”. Dzięki pomocy profesjonalnych księgowych nie musimy martwić się o to, czy nasze rozliczenia dokonywane są w prawidłowy sposób. Nie może to być jednak przypadkowe biuro. Na rynku funkcjonuje ich całe mnóstwo i niestety, nie każde jest równie godne zaufania. Jakie kwestie przesądzają o tym, czy warto skorzystać z usług konkretnej firmy?
Pierwszą i najbardziej podstawową rzeczą, o jaką powinniśmy się zatroszczyć, jest nasze bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług biura rachunkowego, czy sami zajmujemy się księgowością swojej firmy, jako przedsiębiorcy odpowiadamy za jej poprawność. Oznacza to, że jeśli w nasze rozliczenia z urzędem skarbowym wkradnie się błąd, to my poniesiemy za to konsekwencje. Z tego powodu istotną kwestią jest dla nas to, czy dane biuro posiada ubezpieczenie od szkód powstałych przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Teoretycznie takie ubezpieczenie jest obowiązkowe, jednak na wszelki wypadek warto upewnić się, czy nasze dobre biuro rachunkowe na pewno wywiązało się z ciążących na nim zobowiązań. Ważna jest także kwota polisy ubezpieczeniowej. Im wyższa, tym większą karę naliczoną przez urząd możemy odzyskać w razie potrzeby.
Drugą kwestią, jaką należy się zainteresować, jest zakres oferty danej firmy czy księgowego. Czy są to wyłącznie tak podstawowe kwestie, jak obsługa kadrowo-płacowa oraz rachunkowość podatkowa? Czy może wybrane przez nas biuro rachunkowe oferuje także audyty dokumentacji, doradztwo finansowe, rachunkowość finansowo-zarządcza czy reprezentowanie przedsiębiorcy przed ZUS i urzędem skarbowym w razie kontroli lub wątpliwości wyrażanych przez te instytucje? Przeanalizujmy zakres prac danej firmy i zastanówmy się, które usługi są dla nas szczególnie ważne, a także, które potencjalnie mogłyby nam się przydać w przyszłości.
Podobnie jak przy korzystaniu z pomocy innego typu specjalistów, w przypadku biur rachunkowych również duże znaczenie mają kompetencje pracujących w nich osób. Te informacje powinny być jawne – wielu księgowych chętnie chwali się posiadanymi przez siebie dyplomami, wieszając je na ścianach biur lub publikując na swoich stronach internetowych. Ideałem byłoby, gdyby naszymi rachunkami zajmowała się osoba legitymująca się magisterskim wykształceniem rachunkowo-podatkowym. Pamiętajmy także, że mamy prawo do zawarcia w umowie podpisywanej z biurem stosownych zapisów, których zadaniem będzie ochrona naszych interesów. Zwróćmy uwagę na to, że wiele tego typu firm zatrudnia mnóstwo stażystów lub praktykantów, którzy nie zawsze posiadają wszystkie niezbędne kompetencje.
Bardzo istotną rzeczą, która z pewnością w dużym stopniu wpłynie na owocność naszej współpracy z biurem rachunkowym, są warunki współpracy, jakie nam zaproponuje. Już na pierwsze spotkanie warto przygotować sobie listę pytań, które rozwieją nasze ewentualne wątpliwości. Ważne z naszego punktu widzenia mogą okazać się takie kwestie jak sposób, w jaki co miesiąc będziemy informowani o podatkach i składkach ZUS, które musimy uiścić, wyprzedzenie, z jakim będzie to robione, bieżące kontrolowanie naszej sytuacji, ewentualna informacja o przewidywanych stratach itp. Dowiedzmy się też, czy wybrane przez nas dobre biuro rachunkowe pobiera dodatkowe opłaty za takie udogodnienia. Kolejną kwestią, która może w znaczący sposób wpłynąć na nasz komfort współpracy, są nasze obowiązki: w jakim terminie będziemy zobligowani do przekazywania dokumentów? Czy będziemy musieli robić to osobiście, czy w grę wchodzi droga e-mailowa? A ponadto, czy będziemy mogli liczyć na porady w zakresie optymalizacji kosztów prowadzenia firmy? Czy biuro rachunkowe będzie nas reprezentowało w kontaktach z urzędem skarbowym? Czy w razie potrzeby będziemy mogli kontaktować się z konsultantami po godzinie 17:00 lub w weekendy? Pytając o każde z tych udogodnień, upewnijmy się, czy wiążą się one z dodatkowymi kosztami. Dopiero znając te wszystkie informacje, będziemy w stanie podjąć przemyślaną, korzystną dla siebie decyzję.